Music to Save Anatolia Playlist Home Page
Music to Save Anatolia
Follow this playlist:
Listen on Spotify Listen on Apple Music Listen on Deezer Listen on YouTube Listen on Soundcloud

Untitled #1 benim en özel keşiflerimden birisi, belki de Türkiye'de post-rock adına yapılmış en güzel şey. Parçanın iskeleti o kadar güzel oluşturulmuş ki tahmin edemeyeceğiniz kadar sesini yükseltiyor, duraksıyor, tekrar vaktini alıp kendini oluşturuyor. Topluluğun en özel çalışması. Oldukça az bilinen Eskişehir çıkışlı bir grup On Your Horizon, belki bu yüzden biraz taraflı davranıyor olabilirim fakat müziklerine bayılıyorum. Post-rock ile cinematic ambience tonları birbirine çello ve elektro gitarla harmanlamak hangi dahinin fikriydi bilmiyorum ancak iyi ki böyle deneysel bir çalışma ortaya konmuş. Ne var ki bu kadar başarılı bir sounda rağmen 2014'te çıkardıkları In, Empty isimli 6 şarkılık albüm kadar dikkat çeken bir çalışmaları yok. Aslında Untitled #1 adı konamamış olmasından ötürü dinleyiciye hayal gücünü kullanma, hitap ettiği hislerin şeklini alma imkanı veriyor. İsmini siz koyun denmiş sanki. Sizce Untitled #1 nedir?


Untitled # 1 one of my most special discoveries, perhaps the most beautiful thing in the name of post-rock made in Turkey. The skeleton of the track is so beautifully created that it raises voice more than you could expect, it hesitates, takes its time again and builds itself. The most exclusive work of the band. On Your Horizon is a little-known Eskişehir-based band. Maybe this may be a bit subjective since my hometown is Eskisehir, but I really love it. I do not know which genius idea it was to blend post-rock and cinematic ambience tones with each other with a cello and electric guitar but it is good that such an experimental work has been put forward. However, despite such a successful sound, they have no work as remarkable as the 6-track album In, Empty, which they released in 2014. Actually as Untitled # 1 is unnamed, the audience is able to use their imagination and it allows you to take the shape of your feelings. As it were the members said name it as you wish. So, what's your Untitled # 1?

Follow us on social:
Music to Save Anatolia on Twitter Music to Save Anatolia on Facebook Music to Save Anatolia on Instagram

Find out more about On Your Horizon Here:

Spotify Website Twitter Facebook YouTube soundcloud Instagram

Learn more about the Curator: Mert Turan

Mert Turan - Musicto Curator

I was born in the day "Evil Empire" album by Rage Against the Machine was released and I brought those lucky bastards 3 Grammy nominations. 

I live in Ankara, study Philosophy at Middle East Technical University and work at Radio ODTU 103.1 as production manager. 

I adore all forms of art.  

Comment