Music to Save Anatolia Playlist Home Page
Music to Save Anatolia
Follow this playlist:
Listen on Spotify Listen on Apple Music Listen on Deezer Listen on YouTube Listen on Soundcloud

Hedonutopia tınıları kulağımıza yeni yeni tanıdık gelmeye başlasa da İzmir çıkışlı topluluğun kuruluşu tam 10 yıl öncesine dayanıyor aslında. Bu tarz elektronik, orijinal ritimlere çok sık rastlayamıyoruz. Yoğun ve kirli vokal ile kullanılan ambient tonlar da bu orijinal ritimlere eşlik ediyor. 2016'da Ucube Dizayn'ı ve 2017'de Yarı Cennet'i piyasaya sürdüler. Ucube Dizayn'ın müzikalite ve deneysellik anlamında bir adım daha öne çıktığını söyleyebilirim. Kariyerlerindeki bu dikkate değer yükselişte Sofar performanslarının oldukça büyük katkısı var. Her ne kadar bu özel performans'ın şarkısı Lasido olsa da aynı albümden Maymun Kral çok büyük bir farkla en çok sevilen ve dinlenen parçaları oldu. Çoğu zaman toplulukların daha az popüler şarkılarını inceleme eğiliminde olmama rağmen beni de en çok etkileyen ve bu hafta paylaşmak istediğim şarkı Maymun Kral oldu. Bunun yanında albümümde en çok dikkatimi çeken bir diğer şarkı da Blonde. Çok iyi bir iş. O da bu haftanın ikinci önerisi olsun.  

Ben iyi biriydim, ben iyi biriydim eskiden ben.
Gizlenirdim, hep gizlenirdim her şeyden ben.
İyi biriydim, ben iyi biriydim eskiden ben.
Gizlenirdim, hep gizlenirdim her şeyden ben.

Taştan ağaçlarda, ıssız ormanda, yüzü bir başka,
Öfken bulsun seni kendinden başka.

Taştan ağaçlardan, ıssız ormandan, yüzü bir başka,
Öfken bulsun seni kendinden başka,
Sonsuz boşlukta, kendinden başka, sonsuz isyanda?
— Hedonutopia


Although Hedonutopia's tunes starts to sound familiar recently, the establishment of İzmir-based community is based on exactly 10 years ago. We do not encounter this kind of electronic, original rhythms very often. The ambient tones used with intense and dirty vocals are also accompanied by these original rhythms. They released Ucube Dizayn (Freak Design) in 2016 and Yarı Cennet (Half Paradise) in 2017. I can say that Ucube Dizayn is one step ahead in terms of musicality and experimentation. There is a considerable contribution of Sofar performances in this remarkable rise in their careers. Although the song of this special performance was Lasido; Maymun Kral (Monkey King) from the same album was the most loved and listened one. Although I tend to review the less popular songs of the bands most of the time, the song that I was most impressed with and which I wanted to share this week was Maymun Kral. Besides this, Blonde is another remarkable track on the album. They did a great job. That's the second suggestion of the week.

I was good, I used to be a good person.
I was hiding, I was always hiding from everything.
I was a good person, I used to be a good person.
I was hiding, I was always hiding from everything.

In the trees made of stone, in the uninhabited forest, that has a different face
May your anger find you other than yourself.

From the trees made of stone, the uninhabited forest, that has different face,
May your anger find you other than yourself,
In eternal space, other than self, in eternal rebellion.
— Hedonutopia
Follow us on social:
Music to Clean up to on Twitter Music to Clean up to on Facebook Music to Clean up to on Instagram

Find out more about Hedonutopia Here:

Spotify Twitter Facebook soundcloud Instagram

Learn more about the Curator: Mert Turan

Mert Turan - Musicto Curator

I was born in the day "Evil Empire" album by Rage Against the Machine was released and I brought those lucky bastards 3 Grammy nominations. 

I live in Ankara, study Philosophy at Middle East Technical University and work at Radio ODTU 103.1 as production manager. 

I adore all forms of art.  

Comment