Hayde - Kazım Koyuncu

Comment

Hayde - Kazım Koyuncu

Kazım Koyuncu çok önemli sanatçılardan biriydi. Onu hırçın bir rocker ve güçlü bir aktivist ama en çok da şair ceketli çocuk olarak biliyoruz. Ülkenin dört bir yanında sevgi ve saygıyla anılan iz bırakmış bir isim. Hayde de Kazım Koyuncu'nun en popüler şarkılardan birisi. Türkiye'de onun ölümünden sonra Av Mevsimi adlı bir filmde kullanıldıktan sonra daha da  geniş kitlelere ismini duyurmuştu şarkı. 

Comment

Seni Görünce - Erkut Taçkın

Comment

Seni Görünce - Erkut Taçkın

Erkut Taçkın Türkiye'ye rocknroll'u getiren sanatçıların başında gelir. Karakteristik sesi ve şarkılarındaki saykodelik öğeler ile birçok tarzı müziğinde barındıran Taçkın, birçok önemli sanatçının ünlü şarkılarından da uyarlamalar yapmıştır. Zamanının Türk Elvis'i olarak nitelendirilmiş ancak hiçbir zaman hakettiği değeri görememiştir. Erkut Taçkın zamanı için, Türk müziğinin rock müziğine en çok yaklaştığı anlardan biri olduğu söylenebilir. Özgün bestelerindeki vokalinin, uyarlama şarkılardaki vokalinden oldukça farklı olması deneyselliğine vurgu yapar. 

Comment

Gül Pembe - Barış Manço

Comment

Gül Pembe - Barış Manço

Inanilmaz bir sesi ya da cok farkli bir tarzi olmasa da Baris Manco modern turk muzik tarihinin en populer isimlerinden birisi. Ulkesi siyasal bir krizde calkalanirken o kendi bakis acisini ve ulasabilecegi muhtemel kitleyi elinde tutmayi basardi; her ne yoreden ve her ne inanctan olursa olsun. Uzun saçlarıyla, sıradışı giyimiyle ve garip aksesuarlarıyla müzisyenden ziyade şarlatan olarak algılanması çok mümkündü.

Comment

Haberin Var Mı - Fikret Kızılok

Comment

Haberin Var Mı - Fikret Kızılok

Fikret Kızılok zamanının en saygı duyulan sofistike müzisyenlerinden ve düşünce adamlarından biriydi. Hayatının değiştiren şey Anadolu'ya yolculuğu oldu. Sivas'ta Aşık Veysel ile tanıştı ve bunun sonucunda bağlama çalmaya başladı. Bu ikilinin ortaklığı zamanla bir baba-oğul ilişkisine dönüştü ve yıllar sonra Aşık Veysel 21 Mart 1973'de hayatını kaybettiğinde Kızılok, "Ustam öldü, artık ona can veren parmaklar yok" diyerek Veysel'in mezarı başında bağlamasını kırdı.

Comment

New York Sokaklarında - MFÖ

Comment

New York Sokaklarında - MFÖ

New York sokaklarında yabancı olmanın nasıl hissettirdiğinin Sting'den önce anlatan şarkıda nükleer, vitamin ve kovboy metaforları üzerinden yapılan göndermeler belki de en estetik şekliyle yapılmış kapitalizm eleştirileri. Anasına sevdiği kızı beğendiremeyen anadolu gencinin Amerika'ya ani göçü ve aradığını bulamaması edebi bir derinlikle işlenmiş.

Comment

İyi Düşün Taşın - Mavi Işıklar

Comment

İyi Düşün Taşın - Mavi Işıklar

Grup çok genç yıllarda The Beatles, The Doors gibi gözde gruplardan ve Del Shannon, Ray Charles gibi prestijli isimlerden oldukça etkilenmiş ve uyarlamalar yaparak hatta bunlardan bazılarını türkçeye çevirerek dikkatleri üzerine çekmişti.

Comment

Bağrı Yanık Dostlara - Asu Maralman

Comment

Bağrı Yanık Dostlara - Asu Maralman

Bu şarkıyı ilk kez 5-6 yıl önce dumanlı bir barda dinlediğimi hatırlıyorum. Mekanın genel konseptine epey uygun şarkılar peş peşe çalıyordu ve bu şarkı da oldukça hoşuma gitmişti. İnsanın ruh haline daha ilk saniyelerde tesir eden çok etkili bir parça. Bir anda yükseltip iyi hissettirebiliyor.

Comment

Üryan Geldim - Cem Karaca

Comment

Üryan Geldim - Cem Karaca

Bana kalırsa Üryan Geldim'i diğer Cem Karaca şarkılarından ayıran şey Cem Karaca'ya dair akla gelen her şeyin şarkıda kendini göstermesi. Gitar ve vokalle başlayan şarkı, davul ve bağlamanın da katılması ile çok başka bir şeye dönüşüyor. Her dörtlüğün sonunda şarkıya yön veren davul atakları vokali de bambaşka bir boyuta taşıyor. Sözler de zaten Karacaoğlan'a ait olunca dinleyiciye kalan tek şey bir sigara yakmak oluyor.

Comment

Bir Sevmek Bin Defa Ölmek Demekmiş - 3 Hürel

Comment

Bir Sevmek Bin Defa Ölmek Demekmiş - 3 Hürel

Bu şarkıyı ne zaman dinlesem William Wallace'ın hafızalara kazınan sözü aklıma gelir: "Herkes bir gün ölür, ama çok az insan gerçek anlamda yaşar." Feridun Hürel'in (3 Hürel'in vokali ve sözyazarı) sözlerinin derinliğini ve referanslarını tam anlamıyla anlamak için birkaç kaynağa başvurmak gereken bu şarkı anadolu rock müziğinin zirvelerinden birisidir. Parçanın bazı yerlerinde felsefi paradokslara da gönderme yaptığı görülür. 

Comment

Sevince - Erkin Koray

Comment

Sevince - Erkin Koray

İşte gerçek bir efsane.

Bir gazeteci onun başarısını söyle tanımlamıştı: "Erkin Koray'ın sihri: Görünüşü Romalı, aklı Helen, ruhu doğulu-mistik." Buna tamamen katılıyorum. Doguya özgü türk tınılarını, etnik müziği ve Orta Dogu temalarını birlikte kullanan bir sanatçı.

Comment

Adaletin Bu Mu Dünya - Selda Bağcan

Comment

Adaletin Bu Mu Dünya - Selda Bağcan

Bu güzel kadını geçen sene haberlerde görmüştüm. Manset,  "Selda Primavera Sound Festivali'nde sahne alacak." şeklindeydi. O an, en cok etkilenip sasırdıgım zamanlardan biriydi cünkü Selda Türkiye'de yıllardır isini zaten gayet iyi bir şekilde yapıyordu ama onun Avrupa'da bu kadar popüler oldugunu bilmiyordum.

Comment