Viewing entries in
Save Anatolia

Four in Jordan - TSU!

Comment

Four in Jordan - TSU!

James Hakan Dedeoğlu müzik camiasında oldukça aşina olduğumuz bir isim. Kendisini Bant Mag ve Radyo Eksen'den de tanıyoruz. TSU! ise onun sahne arkasından sahneye atılığı proje olarak adlandırılabilir. Four in Jordan ilk 10 saniyede etki altına alan bir parça; gitarı solo piyano gibi işleyerek, ince ince yazılmış.

Comment

Rem - Loradeniz

Comment

Rem - Loradeniz

Lora Deniz Ömeroğlu, geçtiğmiz yıl piyasaya sürdüğü Mara adlı bir EP ile dikkat çekmişti. Alternatif sahnelerde oldukça yeni bir isim, henüz canlı dinleme fırsatı bulamadım. Mara'yı ambient tonlar domine ediyor, bu onu özgün yapan, başarıya ulaştıran önemli bir etken; belki de en önemlisi.

Comment

Zaten Kırılmış Bir Kızsın - Bağzıları

Comment

Zaten Kırılmış Bir Kızsın - Bağzıları

Onur Ünlü ya da şair mahlasıyla Ah Muhsin Ünlü'nün 'Yaşasın! Ne Kadar da İdeolojik Yaklaşıyoruz Birbirimize' adlı pek kıymetlı şiirinden dizilere de yer veren parçanın sözlerinde bir şeyler bulmamak elde değil. 2017'de piyasaya sürülen Bize Kalsın albümünün öne çıkan parçası 'Zaten Kırılmış Bir Kızsın' modern sahneye ait olsa da 2000'lerin rock sounduna çok yakın ögeler içeriyor. Gürültüsüz, sade bir atmosferi var.

Comment

Maymun Kral - Hedonutopia

Comment

Maymun Kral - Hedonutopia

Hedonutopia tınıları kulağımıza yeni yeni tanıdık gelmeye başlasa da İzmir çıkışlı topluluğun kuruluşu tam 10 yıl öncesine dayanıyor aslında. Bu tarz elektronik, orijinal ritimlere çok sık rastlayamıyoruz. Yoğun ve kirli vokal ile kullanılan ambient tonlar da bu orijinal ritimlere eşlik ediyor. 2016'da Ucube Dizayn'ı ve 2017'de Yarı Cennet'i piyasaya sürdüler. Ucube Dizayn'ın müzikalite ve deneysellik anlamında bir adım daha öne çıktığını söyleyebilirim.

Comment

Ashabi - Mashrou' Leila

Comment

Ashabi - Mashrou' Leila

Mashrou' Leila beni canlı performanslarıyla ilk dakikalardan itibaren alabilmiş çok özel bir topluluk. Birkaç sene önce akşam üzeri, günün son ışıklarıyla başlayan konserde güneşin yerini yavaş yavaş spot ışıkları alırken, en ön sırada dinlemiştim kendilerini. Beyrut çıkışlı bağımsız topluluk son yıllarda şarkılarıyla olduğu kadar politik tavırları, LGBT hakları konusundaki duruşları, ırkçılığa ve dini radikalizme karşı pozisyonlarıyla da  oldukça dikkat çekiyor.

Comment

Untitled #1 - On Your Horizon

Comment

Untitled #1 - On Your Horizon

Untitled #1 benim en özel keşiflerimden birisi, belki de Türkiye'de post-rock adına yapılmış en güzel şey. Parçanın iskeleti o kadar güzel oluşturulmuş ki tahmin edemeyeceğiniz kadar sesini yükseltiyor, duraksıyor, tekrar vaktini alıp kendini oluşturuyor. Topluluğun en özel çalışması. Oldukça az bilinen Eskişehir çıkışlı bir grup On Your Horizon, belki bu yüzden biraz taraflı davranıyor olabilirim fakat müziklerine bayılıyorum.

Comment

Venus - Palmiyeler

Comment

Venus - Palmiyeler

Palmiyeler'i ilk kez birkaç sene önce yazın bir müzik festivalinde dinledim, tanışmamız da o yaz kadar eğlenceli bir anıya dayanır. Çadırımızda bir arkadaşımla uyurken her festival sabahı olduğu gibi soundcheckler kulağımız gelmeye başlamıştı, sahnedeki grup bir şarkıya girdi ve soundcheck olmayacak kadar uzun çalmaya başladı, yanlış hatırlamıyorsam Muse'dan Hysteria idi bu şarkı.

Comment

Yeniden Dogarsa - Canozan (feat. Deniz Tekin)

Comment

Yeniden Dogarsa - Canozan (feat. Deniz Tekin)

Türkçe folk ezgilerinden avrupai elektronik tınılara, herhangi bir müzik türüne kök salmayı reddeden bir isim olarak niteliyor kendini Canozan. Gerçekten de yaptığı işler oldukça özgün ve değişken. Hafif Moby esintileri, biraz da Petit Biscuit yumuşaklığı duyuyorum beatlerinde. Dünyada birçok çalışma görsek de Türkiye'de bu tarza eğilen pek fazla isim yok; bir yakıştırma yapmak gerekirse birazcık tropical house, biraz da electronica diyebiliriz.

Comment

Sen Istersin - Sedef Sebüktekin (feat. Canozan)

Comment

Sen Istersin - Sedef Sebüktekin (feat. Canozan)

Sedef Sebüktekin'i çoğumuz Sofar performansı ile tanıdık. 2015'teki bu performanstan sonra ardı ardına oldukça başarılı tekliler de duymuştuk sanatçıdan. Bununla birlikte daha büyük bir çıkış yapmasını beklemiştik aslında, şimdilik hala kendimize saklayabildiğimiz bir ses. Her yeni teklide, değişen bir şey ve özgün bir yapı görüyoruz. Hala tarzına net bir isim vermek zor. Bağımsız müziğin güzel yanlarından biri bu, etiketsiz özgür bir alan.

Comment

Kapanis Konusmasi - Kafabindünya

Comment

Kapanis Konusmasi - Kafabindünya

Kafabindünya alternatif müzik dinleyicisinin mutlaka haberdar olması gereken bir topluluk. Yıllar önce ilk kez canlı olarak Eskişehir'de ve daha sonra birkaç kere de Ankara'da dinlediğim grubun tarzını psychedelic-post rock olarak tanımlamak mümkün. Daha şarkılarının isminden, dinleme isteği uyandıran Obi adında harika bir albümleri var. 

Comment

Layers - The Away Days

Comment

Layers - The Away Days

Layers ilk saniyeden itibaren dinleyiciyi içine çeken çok özel ve progressive bir parça. Topluluğun diğer şarkılarına baktığımızda Layers'ın birkaç anlamda aralarından sıyrıldığını görebiliyoruz, hafif arabesk tonu ve yoğun vokaliyle oldukça dikkat çekiyor. Bana daha ilk saniyesinden itibaren Tame Impala'yı hatırlatıyor. Bunun yanında Türkiye dinleyicisinin arabeske olan tahayyül edilemez sevgisini hesaba katınca, parçanın bu coğrafyada kendini sevdirememesi çok zor. 

Comment

Bugünler Parlak? - Melis Danişmend

Comment

Bugünler Parlak? - Melis Danişmend

Melis Danişmend yıllardır çok severek dinlediğim bir sanatçı. Müziğinde gerçekten özel bir şeyler var. Daha Az Renk ve Biraz Gülmek İstiyordum gibi muhteşem albümlerden sonra ne gelecek çok merak ediyordum. 2016'da epey güzel bir iş ortaya çıktı, dolu dolu bir albüm: Ve Ev. Tam anlamıyla klasik bir Melis Danişmend albümü, tarzında en ufak bir değişiklik yok; hala çok basit ve etkileyici. Bütün albüm şöyle bir gözden geçirin, bittiğinde şarkı listelerinize bir sürü yeni şarkı girmiş olacak. "Bugünler Parlak?" ise geçen yıla şöyle bir göz atıp, yeni yıla başlamak için isabetli bir şarkı.

Comment

Before - Elif Çağlar

Comment

Before - Elif Çağlar

Elif Çağlar Türkiye'de cazın en önde gelen isimlerinden birisi, belki de en iyisi. 2 yıl önce onu canlı izleyebilme şansını yakalayabilen sınırlı sayıda insandan biri olduğum için seviniyorum. Çünkü müziği kulaklık takmadan duyulmalı. Queens College'taki lisanüstü eğitiminden sonra New York'ta birçok hatrı sayılır mekanda konserler verdiğini biliyoruz. 2015'te Aaron Parks, Harish Raghavan ve Eric Harland gibi önemli caz sanatçılarının katkılarıyla Misfit adlı albümünü piyasaya çıkardı ve bana göre Türkiye'nin en başarılı caz vokali olduğunu da kanıtlamış oldu.

Comment

Evren Bozması - Büyük Ev Ablukada

Comment

Evren Bozması - Büyük Ev Ablukada

2017'yi yavaş yavaş geride bırakırken, FIRTINAYT için bu yılın en başarılı Türkçe albümü demek çok da yanlış olmaz. Artık kendini tamamiyle ispatlamış bir topluluk Büyük Ev Ablukada. Her yerinden orijinal bir şeyler çıkan dolu dolu bir albümle ve peşi sıra konserlerle çok iyi bir yıl geçirdiler. Şovları da dinleyiciyi şimdiye kadar oldukça tatmin etmiş gözüküyor.

Comment

Sandal - Yüzyüzeyken Konuşuruz

Comment

Sandal - Yüzyüzeyken Konuşuruz

Yüzyüzeyken Konuşuruz genç dinleyicinin çok uzun süredir tanıdığı bir grup. Oldukça iyi işler yapıyorlar. Zaman zaman ufak değişiklikler geçirseler de genellikle tarzlarında dinleyiciyi rahatsız eden olumsuz bir değişim olmuyor. İlk şarkılarını sadece youtube üzerinden servis eden ve yüzünü göstermeyen grubu o zamanlar sadece vokal Kaan Boşnak'ın kadraja giren gitarı sigarasıyla tanıyorduk.

Comment

Pazar ve Ertesi - Son Feci Bisiklet

Comment

Pazar ve Ertesi - Son Feci Bisiklet

Son Feci Bisiklet üreten bir grup olduğunu artık fazlasıyla ispatlamış ve genç dinleyicinin şarkı listelerine çoktan girmiş bir topluluk. İlk albümleri Son Feci EP'den sonra gelen iki başarılı albüm Vesaire ve Kötü Şeyler, grubu alternatif sahnelerin vazgeçilmezi yaptı. Pazar ve Ertesi de olağan sadeliğiyle ve huzur veren vokaliyle Vesaire albümünden öne çıkan çok başarılı bir şarkı. 

Comment

Bu Çok İnsani Bi' Şey - Alarga

Comment

Bu Çok İnsani Bi' Şey - Alarga

Denizcilikte demirde bekleyen, limana yanaşmadan, açıkta kalan gemilere alargada kal derlermiş. Alarga da adı gibi denize çok yakışan Ankara çıkışlı bir topluluk. Canlı performanslarını da dinleme fırsatını bulduğum topluluğun her üyesinin çok yetkin olduğunu tereddütsüz söyleyebilirim. Henüz onları her festivalde, her şarkı listesinde göremiyor olabiliriz ancak bana kalırsa bu fazla uzun sürmeyecek. Biz her halükarda Alarga'da kalalım. 

Comment

Niye Belə Uzundur Bu Yollar - No Land

Comment

Niye Belə Uzundur Bu Yollar - No Land

"No Land’in sesleri yaşam gibi akıcıdır. katılıktan uzak; su gibi akışkandır. çalgılar saygıyla donanmıştır, yerli yerinde kullanılmış, kimse kimseyi bastırmamış, ezmemiş, ötekileştirmemiştir. belki de bu yersiz yurtsuzluğa No Landçe bir yanıttır."

Comment

Ustura (Kırmızı Kurnaz Tilki) - Yasemin Mori

Comment

Ustura (Kırmızı Kurnaz Tilki) - Yasemin Mori

Yasemin Mori gerçekten çok özgün sanatçılardan birisi. Sürreal şarkı sözleri ve yüksek müzikalitesiyle yıllardır ana akımdan uzak orijinal işler yapıyor. Diğerlerinin birkaç adım önünde mi yoksa aksi mi bilmiyorum ama diğerlerinden farklı bir yerde durduğu kesin. Kendi yarattığı gezegeninden ara sıra dışarı çıkıyorsa da Venüs'te uyanıyor ve dünyaya pek uğramıyor.

Comment

Kırmızı Rüyalar - Gaye Su Akyol

Comment

Kırmızı Rüyalar - Gaye Su Akyol

Kırmızı Rüyalar, bir Ferzan Özpetek filmi olan İstanbul Kırmızı için bestelenmişti. Her ne kadar bu vesileyle ortaya çıkmış olsa da, sanatçının üslubundan hiçbir şey kaybetmediğini görüyoruz. Şarkının yapısı gerçekten çok başarılı. Koşturan ritmi, Gaye Su Akyol'un lirik vokali, iddialı sözleri ve sürekli değişen trafiğiyle bütün İstanbul filmlerine soundtrack olabilir.

Comment