Music to Save Anatolia Playlist Home Page
Music to Save Anatolia
Follow this playlist:
Listen on Spotify Listen on Apple Music Listen on Deezer Listen on YouTube Listen on Soundcloud

Lora Deniz Ömeroğlu, geçtiğimiz yıl piyasaya sürdüğü Mara adlı bir EP ile dikkat çekmişti. Alternatif sahnelerde oldukça yeni bir isim, henüz canlı dinleme fırsatı bulamadım. Mara'yı ambient tonlar domine ediyor, bu onu özgün yapan, başarıya ulaştıran önemli bir etken; belki de en önemlisi. Alternatif işlerde üslubu sorgulamak çok da desteklediğim bir eleştiri türü değil fakat synthesizer parçalara ne kadar yeni bir şeyler kattıysa da piyano yer yer kendini tekrar etmiş ve aynı oranda katkı saglayamamış gibi gözüküyor. Bana öyle geliyor ki parçalar kendilerini bir tık yukarı çekmeye zorluyor, en azından benim bilinçaltım ister istemez yapıyor bunu. Buna karşın Rem'in büyüsü oldukça çevreliyor albümü. EP'nin en gözdesi, şüphesiz. Yalnız keşke biraz daha vakit verilseymiş, kendini tamamayamadan bitiveriyor şarkı. Birkaç kere sıraya eklemenizde fayda var.  Mara oturulup hissederek dinlenmesi gereken bir çalışma; hakkını vermeliyim, ümit veriyor. Yalnız ivedilikle yeni bir şeyler duymaya ihtiyacımız var; umarım yakın zamanda eksiklerden daha da arındırılmış işlerle tekrar dinleriz, hatta listelerde görürüz Loradeniz'i. Kendisi bu haftanın sanatçısı oldu, keyifli dinlemeler.

Bir toz bulutu dolanır dünyada
Bir adam çıkar dolaşır dünyayı
Rotadan çıkar döner, döner döner durur
Döner döner durur

Her gün yeniden başlar, hayat dolar
Her gün yeniden başlar

Her gün yeniden başlar, hayat dolar
Her gün yeniden başlar
Yeniden yeri dolmaz
Yeniden yeri dolmaz
— Loradeniz

Lora Deniz Ömeroğlu was attracted to an EP called Mara, which she released to the market last year. It's a fairly new name in alternative scenes, so I have not had a chance to see her live. The ambient tones dominate Mara, which is an important factor that makes its unique and succeeds; Perhaps the most important. Interrogating the artits' style in alternative works is not a type of criticism that I support, yet even though the synthesizer has added something new, the piano has repeated itself and seems to have not contributed in the same way. It seems to me that the tracks force themselves to pull up a little bit, at least my consciousness does want them to do it. Despite this, Rem's magic is pretty circulating the whole album. No doubt, it's the one which is the cream of the crop. I only wish the track had a little more time to be built, it is already done before it took its natural time. You better be sure for it to be added a few times to the queue. Mara is a work that needs to be heard by touch; I have to give the right, it sells hope. But we need to hear something new, urgently; I hope to hear from her again in the near future with more purified work, and looking forward to see Loradeniz on the charts. She is the artist of the week, enjoy the privilege.

 

A dust cloud wraps around the globe
A man comes out, wander around the world
Turns out from the round and rotates, it keeps rotating
It keeps rotating

Every day starts all over again, gets full of life
Every day starts all over again

Every day starts all over again, gets full of life
Every day starts all over again
But the place will not be filled again
But the place will not be filled again
— Loradeniz
Follow us on social:
Music to Clean up to on Twitter Music to Clean up to on Facebook Music to Clean up to on Instagram

Find out more about Loradeniz Here:

Spotify Facebook YouTube soundcloud Instagram

Learn more about the Curator: Mert Turan

Mert Turan - Musicto Curator

I was born in the day "Evil Empire" album by Rage Against the Machine was released and I brought those lucky bastards 3 Grammy nominations. 

I live in Ankara, study Philosophy at Middle East Technical University and work at Radio ODTU 103.1 as production manager. 

I adore all forms of art.  

Comment