Music to Save Anatolia Playlist Home Page
Music to Save Anatolia
Follow this playlist:
Listen on Spotify Listen on Apple Music Listen on Deezer Listen on YouTube Listen on Soundcloud


"No Land’in sesleri yaşam gibi akıcıdır. katılıktan uzak; su gibi akışkandır. çalgılar saygıyla donanmıştır, yerli yerinde kullanılmış, kimse kimseyi bastırmamış, ezmemiş, ötekileştirmemiştir. belki de bu yersiz yurtsuzluğa No Landçe bir yanıttır."

Bu gerçekten de No Land'in yapısını ve oluşumunu açıklamaya yetebilir, şayet No Land Azeri, İranlı, Kürt ve Türk müzisyenlerden oluşmuş ve farklı kültürler ve coğrafyalardan gelmelerine atfen No Land adı seçmiş bir müzik topluluğudur. 

Bir röportajda böyle söylemişlerdi. Defalarca planlayıp ve hatta biletini alıp konserlerine bir türlü gidememiştim, şansa bakın ki şu sıralar grubun dağıldıkları haberini üzüntüyle aldık. Bu uzun vadeli, kesin bir kararsa ve açıkçası alternatif sahnelerde artık No Land ismini göremeyeceksek elimizde muhteşem şarkılarından başka bir şey kalmadı. Niye Bele Uzundur Bu Yollar her açtığımda tekrara aldığım bir şarkı. Söz ve müziği Azer Cirttan Memmedov'a ait şarkı Azerice yazılmış. Türkçe'ye "Ben kuytu köşeleri seçiyorum, kısa düşünceleri uzun eden köşeleri..." şeklinde çevrilen son dizeler zaten şarkının yoğun atmosferini daha da hissettiriyor. Nakaratta da "Neden böyle uzundur bu yollar?" diye soruyor yersiz, yurtsuz No Land. Belli ki hala yurt arıyor. 

"Sen, men
Bir de bu şeher
Bitmeyen keder, yene payız
Küçeler ayaz, küçeler dayaz
Yağış yağır
Dünya ağlayır, bize ağlayır
Niye ayrı düşdük, bir şeherde?
Niye ele?
Men tinleri seçirem
Qisa fikirleri uzun eden tinleri
Sen yolları keçirsen
Hansı biri qovuşmamamızı ister ki?
Yar yar yar...
Niye bele uzundur bu yollar?"

 


"No Land's voices are as fluid as life, far away from rigidity, flowing like water, the instruments are armed with respect, used in their native place, nobody has been suppressed, crushed, or otherwise alienated. It might be a 'No Landish' response to having no home, no land."

This can indeed explain the structure and formation of No Land. The band is made up of Azerbaijani, Iranian, Kurdish and Turkish musicians. It is a music community that has chosen No Land name because they are all from different cultures and geographies.

That's what they said in an interview. I planned to go to their concerts couple of times, I even bought tickets but somehow I couldn't make it. Unluckily we got the news that the band is scattered. If this is a long-term, definite verdict and alternative scenes no longer have No Land, there is nothing more than their magnificent songs left to us. Niye Belə Uzundur Bu Yollar is a wonderful song I listen on repat every time I turn it on. The lyrics was written in Azerbaijani by Azer Cirttan Mammadov. "I choose the nooks and crannies which makes litle ideas bigger..." already makes the intense atmosphere of the song even more felt. At the chorus, "Why are the roads so long?" asks the landless, uninhabited No Land. Obviously still looking for a home.

"You, me
And this city
Never-ending grief
Streets in frost, streets are shallow
The rain is crying
The world is crying, crying to us
Why are we seperated in the same city?
Why is it like that?
I choose the nooks and crannies
Which makes little ideas bigger
You're crossing the roads
Who would want us to be together again? 
Beloved, beloved, beloved...
Why are the roads so long?"

Follow us on social:
Music to Clean up to on Twitter Music to Clean up to on Facebook Music to Clean up to on Instagram

Find out more about No Land Here:

Spotify Twitter Facebook YouTube Instagram

Learn more about the Curator: Mert Turan

Mert Turan - Musicto Curator

I was born in the day "Evil Empire" album by Rage Against the Machine was released and I brought those lucky bastards 3 Grammy nominations. 

I live in Ankara, study Philosophy at Middle East Technical University and work at Radio ODTU 103.1 as production manager. 

I adore all forms of art.  

Comment