Music to Save Anatolia Playlist Home Page
Music to Save Anatolia
Follow this playlist:
Listen on Spotify Listen on Apple Music Listen on Deezer Listen on YouTube Listen on Soundcloud

Layers ilk saniyeden itibaren dinleyiciyi içine çeken çok özel ve progressive bir parça. Topluluğun diğer şarkılarına baktığımızda Layers'ın birkaç anlamda aralarından sıyrıldığını görebiliyoruz, hafif arabesk tonu ve yoğun vokaliyle oldukça dikkat çekiyor. Bana daha ilk saniyesinden itibaren Tame Impala'yı hatırlatıyor. Bunun yanında Türkiye dinleyicisinin arabeske olan tahayyül edilemez sevgisini hesaba katınca, parçanın bu coğrafyada kendini sevdirememesi çok zor. 

Biraz da topluluktan bahsedelim. The Away Days, 2012 İstanbul çıkışlı bir grup. Çok kısa bir sürede başarılı tekliler ve harika bir albüm piyasaya sürdüler. Bu sırada müziklerini de kendilerini de çok geliştirdiler. Sık sık ülke içinde ve dışında konserler veriyorlar, ben de olabildiğince takip etmeye çalışıyorum. Beni şaşırtan önemli bir detay oldu, spotify istatistiklerinde grubun Ankara'da bile yalnızca 1941 dinleyicisi varken, Londra 1009 dinleyiciyle 4. sırada yer alıyor. Bu bir yandan olumlu bir yandan olumsuz bir gelişme. Aynı şekilde Belçikalı müzik grubu Oscar And The Wolf'un İstanbul'da 52.219 dinleyicisi varken, kendi ülkelerinde, Brüksel'de bile yalnızca 15.253 dinleyicisi olması gibi müziğin artık, 21. yüzyılın ilk yarısında, birçok anlamda sınırları pek tanımadığını gösteriyor. Gerçek kitlenizin, sizin müziğinizi hangi coğrafyada beklediği değişkenlik gösteriyor.

Onların müziğini estetik anlamda güzelleştiren önemli bir katkı da şüphesiz video kliplerinden geliyor. Indie rock/pop topluluklarının belki prensip olarak belki de gözardı ederek çok da fazla ilgilenmediği önemli bir detay bu. The Away Days kliplerinin renklerini seviyorum, müzikleriyle çok güzel bir uyum yakalıyor ve şarkılarındaki kaygıyı görsel olarak da tecrübe etmiş oluyoruz. Umarım böyle üreterek ilerlemeye devam ederler ve uluslararası arenada büyük festivallerde kendilerini sık sık görme şansı buluruz.

To get straight
You’re not that real despite of all
Seasons changed
I’m sure it’s all I can ever get

All in the middle, in the middle side
It’s all in your heart
All in the middle is little thing
It’s not in your life
— The Away Days

Layers is a very special and progressive track that draws audiences from the very first moment. When we look at the other songs of the band, we can see that Layers stands out in a few ways, with its quite arabesque tone and intense vocals. It reminds me of Tame Impala from the first moment. Besides, considering the indescribable arabesque love of the audience in Turkey, it is very difficult for the song not to be loved in this region.

Let's talk about the band a bit. The Away Days is a Turkish band formed in 2012 in Istanbul. In a very short period of time, they continued to release successful singles and a great album. Meanwhile, they developed themselves and their music too. They often give concerts in and out of the country, and I try to follow as much as possible. An important detail that surprised me was that in the spotify statistics, the group has only 1941 listeners in Ankara and London ranks 4th with 1009 listeners. This can be regarded as a kind of good news either a bad one. In the same way, the fact that Belgian music band Oscar And The Wolf has 52,219 listeners in Istanbul, and only 15,253 listeners in Brussels, even in their own country shows that in the first half of the 21st century, there is no more boundaries for music. Where the true audience listens to your music varies, apparantly.

Of course, a significant contribution to the aesthetics of their music comes from video clips. This is an important detail that the indie rock / pop bands are not so much interested in, perhaps in principle, perhaps by ignoring. I like the colors of The Away Days music videos, they get a very nice harmony with their music and we visually experience the concern in their songs. I hope they will continue to make progress and we have the chance to see them often at big festivals in the international arena.

To get straight
You’re not that real despite of all
Seasons changed
I’m sure it’s all I can ever get

All in the middle, in the middle side
It’s all in your heart
All in the middle is little thing
It’s not in your life
— The Away Days
Follow us on social:
Music to Clean up to on Twitter Music to Clean up to on Facebook Music to Clean up to on Instagram

Find out more about The Away Days Here:

Spotify Twitter Facebook YouTube soundcloud Instagram

Learn more about the Curator: Mert Turan

Mert Turan - Musicto Curator

I was born in the day "Evil Empire" album by Rage Against the Machine was released and I brought those lucky bastards 3 Grammy nominations. 

I live in Ankara, study Philosophy at Middle East Technical University and work at Radio ODTU 103.1 as production manager. 

I adore all forms of art.  

Comment