Music to Save Anatolia Playlist Home Page
Music to Save Anatolia
Follow this playlist:
Listen on Spotify Listen on Apple Music Listen on Deezer Listen on YouTube Listen on Soundcloud

Kafabindünya alternatif müzik dinleyicisinin mutlaka haberdar olması gereken bir topluluk. Yıllar önce ilk kez canlı olarak Eskişehir'de ve daha sonra birkaç kere de Ankara'da dinlediğim grubun tarzını psychedelic-post rock olarak tanımlamak mümkün. Daha şarkılarının isminden, dinleme isteği uyandıran Obi adında harika bir albümleri var. Ancak ne yazık ki 2012'de çıkardıkları bu tek albüm dışında elimizde pek bir şey yok. Albümü birkaç cümleyle tarif etmek gerekirse, şarkıların kendini oluşturmalarını çok seviyorum. Peki bu ne demek? Enstrümanların yavaş yavaş, yerlerini bilerek girişi, diğerlerine zaman tanıyışı ve birliktelik anındaki o patlamada estetik bir şeyler var. Vurucu, öfkeli ancak bir yandan da nazik bir şeyler duyuyoruz. Sonlara doğru artan distortion ile parçalar daha da karanlık bir atmosfer yakalıyor ve dinleyicinin yakasına yapışıyor. Ne var ki artık Kafabindünya'dan yeni bir şeyler duymaya ihtiyacımız var. Umarım, yakın zamanda yeni projeler gelir ve Obi kadar başarılı bir çalışmayla daha tanışırız. 

Albümdeki birkaç şarkı birbirini tamamlar nitelikte. "Platonik Aşk", "İlk Buluşma", "Binlerce Özür", "Yapılabilecek Bir Şey Yoktu" ve "Kapanış Konuşması" adeta bir süreci anlatırcasına birbirlerini tamamlıyorlar. Bir de "Mutlu Son" var ancak bunu o zincire dahil etmek bana pek gerçekçi gelmiyor.

Bir şeyleri bitiren konuşmalar yapmak her zaman zordur. Son cümlelerin ağızdan çıkması zaman alır. Sessiz sakin başlayan görüşmeler, bir anda gürültülü ve anlamsız kelimeler yığınına dönüşebilir. En sonunda tükenmişlik farkedilir, yorgunluk hissedilir. Bundan sonra yapılacak tek şey gürültüye bir son vermek ve nezaketen son birkaç cümle bir şey söylemek olur. Bu da her şeyin sonudur. 

Kapanış Konuşması bu haftanın şarkısı oldu. 


Kafabindünya is a band that must be known by alternative music listener. It is possible to define its genre as psychedelic-post rock, which I saw live in Eskisehir for the first time many years ago and then several times in Ankara. They have a great album that even the names of tracks catch attention and make the audience listen. Unfortunately, there is not much we can listen to except for this single album they released in 2012. To describe the album in a few words, I love how the songs build themselves. What does that mean? There is something aesthetically pleasing when instruments enter slowly, knowing their place, taking their time and give it to the others as well, and being together as an explosion. We hear something provocative, angry but also kind. With increasing distortion towards the end, the tracks catch a darker atmosphere and badger the audience to death. But now we need to hear something new from the band. I hope new projects will come up soon and we will meet an album as succesful as Obi.

A few songs in the album complement each other. "Platonic Love", "First Date", "Thousands of Apologies", "There Was Nothing To Do" and "Closing Speech" complement each other as if summarizing a period of time. There is also a "Happy End" but it does not seem realistic to me to include it in that chain.

It is always difficult to talk when you finish something. It takes time for the last words to come out of the mouth. Silent calm conversations can turn into a mass of loud and meaningless words. Eventually, the burnout is noticed, tiredness is felt. The only thing to do after this is to put an end to the noise and graciously say the last few sentences. This is the end of everything.

Kapanış Konuşması (Closing Talk) is this week's track.

Follow us on social:
Music to Clean up to on Twitter Music to Clean up to on Facebook Music to Clean up to on Instagram

Find out more about Kafabindünya Here:

Spotify Twitter Facebook YouTube soundcloud Instagram

Learn more about the Curator: Mert Turan

Mert Turan - Musicto Curator

I was born in the day "Evil Empire" album by Rage Against the Machine was released and I brought those lucky bastards 3 Grammy nominations. 

I live in Ankara, study Philosophy at Middle East Technical University and work at Radio ODTU 103.1 as production manager. 

I adore all forms of art.  

Comment