Listen on Apple Music Listen on Deezer Listen on YouTube Listen on Soundcloud

Bu güzel kadını geçen sene haberlerde görmüştüm. Manşet,  "Selda Primavera Sound Festivali'nde sahne alacak." şeklindeydi. O an, en çok etkilenip şaşırdığım zamanlardan biriydi çünkü Selda Türkiye'de yıllardır isini zaten gayet iyi bir şekilde yapıyordu ama onun Avrupa'da bu kadar popüler olduğunu bilmiyordum. Barselona'da sahne aldı ve festival videolarından, haberlerden takip edebildiğim kadarıyla oldukça iyi bir iş çıkardı. Gerçekten çok gururlandım, sadece Primavera'da çaldığı için değil, aynı zamanda sonunda bu azim ve kararlılığıyla olmayı hak ettiği yere çok yaklaştığı için.

Güçlü ve yetenekli bir kadının eline gitarını, bağlamasını ya da mikrofonunu alıp dünyaya gerçek bir sanatçı olduğunu göstermesini gerçekten seviyorum. Geçmiş yıllarda, Selda daha özgür ve daha adil bir ülke için hükümetlerle çok fazla mücadele etti ve siyasi eleştirileri yüzünden albümleri Türkiye'de yıllarca yasaklandı ama o inandığı şeyden hiç vazgeçmedi. Çok çabaladı ve su an onu dünya çapında festivallerde görmek çok güzel.

Adaletin Bu Mu Dünya şarkısı bir çok açıdan çok başarılı bir iş. Oldukça özgün tınılara, şairane ve türk hicvine özgü sözlere sahip. Şarkı Selda'ya sesi sayesinde daha da ileri gitme imkanı veriyor ve neredeyse parçanın bütün dinamiklari birbiriyle beraber yükseliyor.

Geçen yıl onun inanılmaz performanslarını izlediğimde kendi başıma "işte böyle! büyük oynayın!" diye bağırıyordum ve şu an biliyorum ki o daha iyilerini yapacak ve ben de daha da iyisi! daha da büyük oynayın!" diye kendi kendime bağırma imkanı bulabileceğim.

"Güvenemem servetime malıma
Ümidim yok bugün ile yarına
Toprak beni de basacak bağrına

Adaletin bu mu dünya
Ne yar verdin ne mal dünya
Kötülerinsin sen dünya
İyileri öldüren dünya

Ne insanlar gelip geçti kapından
Memnun gelip giden var mi yolundan
Kimi fakir kimi ayrılmış yarinden

Adaletin bu mu dünya
Ne yar verdin ne mal dünya
Kötülerinsin sen dünya
İyileri öldüren dünya

Kimi mecnun gibi dağda dolaşır
Kimisi de ölüm yok gibi çalışır
Kimi meteliksiz kimi milyona karışır

Adaletin bu mu dünya
Ne yar verdin ne mal dünya
Kötülerinsin sen dünya
İyileri öldüren dünya."


I saw this beautiful woman last year in the news. The headline was "Selda will sing in Primavera Sound Festival". It was like one of my "wow!" moments  because Selda has been doing her job very well for years in Turkey but I did not know that she is such a popular singer in Europe. She took stage in Barcelona very well and did amazing job as I watched her in festival videos and news. I felt really proud, not just because she sang in Primavera but she is finally close to where she always deserves to be with such an ambition and determination.

I just love it when a strong and talented woman took her guitar or baglama or microphone and show the world that she is a true artist. In the past years, she struggled with governments for a more free and fair country and her albums were banned in Turkey for years just because her criticism about politics but she never gave up on what she believes. She tried so hard and now it is good to see her in festivals all around the world!

Adaletin Bu Mu Dunya (Is This Your Justice, World) is a well-done job in every aspect. It has rather unique tunes and poetic lyrics which is turkish kind of satire. The song allows Selda to go further by her amazing voice and all the elements of the piece rises together.

Last year when I watched her incredible performances I was screaming by myself like "go hard ma'am go on!" And now I know that she will go further so that I will be able to scream go harder and harder and harder...

"I can't rely on my wealth or my property
I don't have a hope for today or tomorrow
Earth will take me its bosom

Is this your justice, world?
You gave neither love nor wealth, world
You belong to the bad ones, world
You kill the good ones, world.

People came over and went away in front of your door
Is there a happy one who came to you and left happily
Some of them poor, some of them are broken up with their lover

Is this your justice, world?
You gave neither love nor wealth, world
You belong to the bad ones, world
You kill the good ones, world.

Some of them take a walk on the mountain like majnun
Some of them work like there is no latter end
Some of them are stony-broke, some of them are lost in millions.

Is this your justice, world?
You gave neither love nor wealth, world
You belong to the bad ones, world
You kill the good ones, world."

 

  1. Layla and Majnun is a classic story of love most notably expressed by the great Persian poet Nizami Ganjavi. It has been presented in many Middle Eastern and sub-continental cultures; Muslim, Sufi, Hindu, and secular. Layla and Qays, are in love from childhood but are not allowed to unite. Qays (called Majnun, which means “possessed”) is perceived to be mad in his obsession with Layla. Layla is married off to another and Majnun becomes a hermit, devoting himself to writing verses about his profound love of Layla. Although they attempt to meet, they die without ever realizing a relationship.
Follow us on social:
Music to Clean up to on Twitter Music to Clean up to on Facebook Music to Clean up to on Instagram

Find out more about Selda Bağcan Here:

Spotify Website Twitter Facebook YouTube Instagram

Learn more about the Curator: Mert Turan

Mert Turan - Musicto Curator

I was born in the day "Evil Empire" album by Rage Against the Machine was released and I brought those lucky bastards 3 Grammy nominations. 

I live in Ankara, study Philosophy at Middle East Technical University and work at Radio ODTU 103.1 as production manager. 

I adore all forms of art.  

Comment